Home » Zofia Jaśkowiec

Zofia Jaśkowiec

„16 czerwca gościliśmy na języku polskim absolwentkę naszej szkoły p. Zofię Jaskowiec, która obecnie jest nauczycielem Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrołęce. Na samym początku pani opowiadała nam o swoich młodzieńczych latach. Dowiedzieliśmy się, że dawniej mieszkała na Śląsku, a do Ostrołęki przeprowadziła się w 1959 roku. Zaczęła uczęszczać do „starej szkoły”, której już nie ma. Wodę wyciągano ze studni, toaleta była na dworze. Mówiła, że gdy w 1961 roku przenieśli się do nowego budynku szkoły, to pojawiły się długopisy. Uczniowie czuli się jak w bajce – było ciepło, w kranie była woda i toalety w budynku  Zdziwiło nas, że ławki były z kałamarzem i atramentem, a na korytarzach znajdowały się wieszaki na kurtki – nie było wówczas szatni. Do szkoły pani Zofia musiała chodzić w fartuszku z przyszytą tarczą. Każdego ranka pan  kierownik lub jego zastępca sprawdzali  czy tarcza jest przyszyta.  Jej wychowawczynią była p. Maria Bacławska, która uczyła języka rosyjskiego.  Kierownika szkoły p. Ogonowskiego uczniowie nazywali „wujkiem”, ponieważ był bardzo lubiany i często im pomagał . Zaskoczeni byliśmy wszyscy, gdy pani powiedziała, że tydzień szkolny trwał od poniedziałku do soboty! Tę lekcję zapamiętamy na długo. Chętnie posłuchalibyśmy innych ciekawostek i historii dotyczących naszej szkoły”

Uczniowie klasy VI a