Home » Biblioteka szkolna

Biblioteka szkolna

Biblioteka oferuje swoim czytelnikom duży wybór książek, zbiory specjalne (filmoteka szkolna) jak i inne dokumenty edukacyjne przydatne uczniom, nauczycielom i rodzicom. Zbiory gromadzone są zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami użytkowników.

Czytelnicy mają do dyspozycji:
– obszerny księgozbiór.
– bogaty księgozbiór podręczny.
– kasety VHS i płyty DVD (filmoteka szkolna).
– edukacyjne programy multimedialne.
– czasopisma „Życie szkoły” , „Eko-świat”, „Biblioteka w szkole”, „Victor gimnazjalista”, „Victor junior”.
– dok. szkolne takie jak statut szkoły, regulaminy, procedury postępowania i. in.

BIBLIOTEKA JEST CZYNNA:

Poniedziałek 09:00 – 14:00
Wtorek 09:00 – 14:00
Czwartek 09:00 – 14:00

 

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI

1. Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice.
2.Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki na okres jednego miesiąca.
3.Uczniowie przygotowujący się do konkursów i olimpiad mogą wypożyczać jednorazowo większą liczbę książek.
4.Po upływie terminu zwrotu czytelnik zobowiązany jest oddać książkę.
5.Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem. Zauważone uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.
6.W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki, czytelnik jest zobowiązany odkupić taką samą lub inną uzgodnioną z bibliotekarzem.
7.Wszystkie wypożyczone zbiory powinny być zwrócone przed końcem roku.
8.W wyjątkowych przypadkach książki mogą być wypożyczane na wakacje.
9.Ze zbiorów podręcznych korzystamy po uprzednim uzgodnieniu z bibliotekarzem.
10.W bibliotece obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków, wnoszenia okryć wierzchnich i używania telefonów komórkowych.

Biblioteka poleca:

Książka to najlepszy prezent pod choinkę. Żaden inny podarek nie okaże się tak uniwersalny i niezapomniany.

Na prezent najlepiej sprawić tytuły, co do których jest pewność, że nie zawiodą. Polecam nagrodzone książki  w 28 edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

 

NAGRODA LITERACKA IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego to dobrze znane wszystkim miłośnikom książek dla najmłodszych wyróżnienie przyznawane polskiemu autorowi. Do 28 edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego zostało zgłoszonych aż 98 najpiękniejszych książek dla dzieci. Jury spośród nadesłanych zgłoszeń wybrało 10 tytułów, które walczyły o miano najbardziej wartościowej książki dla młodego czytelnika.

 

Laureaci tegorocznej edycji konkursu:

  • NAGRODA GŁÓWNA
  • Jan Bliźniak za książkę „Śrubek i tajemnice Maszynerii” (Wydawnictwo Adamada)

 

  • WYRÓŻNIENIA:
  • Joanna Jagiełło za książkę „Urodziny” (Wydawnictwo Literatura)
  • Krzysztof Kochański za książkę „Selfie ze stolemem” (Wydawnictwo Literatura)

 

  • NAGRODA CZYTELNIKÓW
  • Katarzyna Kozłowska za książkę „O kruku, który chciał zostać papugą” (Wydawnictwo Bajka)

 

Jan Bliźniak – Śrubek i tajemnice Maszynerii

W Maszynerii coraz częściej słychać wściekły ryk policyjnych syren, a pościgi za naruszającymi porządek robotami stały się już niemal codziennością. Wszystko za sprawą wirusa, na którego nie ma na razie skutecznego antidotum. Władze próbują zatuszować problem i błyskawicznie usuwają każdą zarażoną jednostkę. Wszystkie trafiają do Warsztatu, skąd żadna dotąd nie powróciła. Jest wśród nich także ojciec Śrubka. Syn za wszelką cenę chce uratować ojca, ale czy ma jakiekolwiek szanse?

 

Jagiełło Joanna – Urodziny

Na urodziny Majka zaprosiła prawie całą klasę. Prawie, bo przy rozdawaniu zaproszeń świadomie pominęła Jessikę, Grubego i Morusa. Co za okropna sytuacja. Każde z nich jakoś sobie z nią radzi. Czy mają szansę znowu poczuć się dobrze w swojej klasie? Książka o tym, że ostatni będą pierwszymi. I że kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. I o tym, że to my decydujemy, jaki jest świat wokół nas. Nawet mając zaledwie kilkanaście lat.

 

Kochański Krzysztof – Selfie ze stolemem

W Kaszubskim Lesie żyją stolemy – znane z legend istoty większe od ludzi. Jednym z nich jest Stolko, który mieszka z rodziną w jaskini. Pewnego dnia postanawia bez zgody rodziców zrobić sobie wycieczkę do lasu, gdzie spotyka… małą dziewczynkę. Rezolutna Zosia ucieka przez zbirami, którzy porwali ją i szukają w lesie skarbów. Stolko postanawia jej pomóc, lecz wkrótce razem wpadają w tarapaty. Czy wyjdą z nich cało? Czy ludzie są tacy straszni, jak słyszał Stolko? I czy stolemy zjadają ludzi, jak mówiono Zosi?

 

Katarzyna Kozłowska – O kruku, który chciał zostać papugą

Kruczoczarny kruk Roch ma myśli czarne jak kruk… bo jest czarny. A kocha kolory i… chciałby być kolorowy jak papuga. Ba, chciałby nawet być papugą – piękną jak Lola, dostrzeżona przypadkiem w oknie starej kamienicy w położonym nieopodal lasu mieście. Lubi się jej przyglądać z zachwytem, ale z ukrycia. Rozmyśla, jak by to było, gdyby wyglądał jak ona.
Kiedy jego leśni przyjaciele wymyślają sposób, by czarne pióra kruka stały się kolorowe niczym Łąka Tysiąca Kwiatów, Roch wierzy, że zdoła to odmienić jego smutne życie.
Czy kruk i papuga mogą zostać przyjaciółmi? W jaki sposób bohaterski Roch będzie mógł pomóc uroczej papudze? A w czym śliczna i mądra Lola pomoże jemu? Ile kolorów zdoła dostrzec w czerni? I co naprawdę potrzebne jest do szczęścia?

 

Skibińska Martyna – Wyjaśnij to, Lotko!

Dowcipna powieść kryminalna o niepokornej uczennicy na tropie szkolnej intrygi. Nad głowami Lotki i Wandy zadzwonił dzwonek. Dziewczynki ześlizgnęły się z parapetu („SIADANIE NA PARAPETACH SUROWO ZABRONIONE”) i były gotowe rozejść się do swoich klas, kiedy za zakrętem szkolnego korytarza rozległ się stukot kopyt i zza rogu wyszedł osioł. Całkiem spory i zupełnie prawdziwy. Z uszami. Zwierzę przystanęło na chwilę, po czym dostrzegło jabłka w rękach dziewczynek i żwawym kłusem ruszyło w ich stronę.
Lotka i Wanda rzuciły się do ucieczki. Biegły korytarzem, słysząc za sobą tętent kopyt ślizgających się na drewnianej posadzce.

 

Kosmowska Barbara – Gwiazda z pierwszego piętra

Spotykają się przypadkiem. Helenka, pozornie wesoła i radosna, myśli, że nikt jej nie widzi i nie potrzebuje. Mikołaj, samotnik, który niespodziewanie odkrywa przez swą lunetę nową gwiazdę. Ale przy okazji lepiej poznaje siebie i swoich bliskich. Czy Mikołaj odnajdzie drogę do nowego domu?

 

Combrzyńska-Nogala Dorota – Pies w czasach zarazy


Trzynastoletni Wiktor nawet nie przypuszczał, jak wiele zmieni się w jego życiu po 12 marca 2020 roku. Przez pandemię koronawirusa inaczej spojrzy na szkołę, sąsiadów, przyjaźń i miłość. Kwarantanna nie oznacza wcale nudy i osamotnienia, teraz wszystko, co dotąd było łatwe, staje się wyzwaniem i przygodą. Dzięki Asowi, psu sąsiada, Wiktor może tę przygodę przeżyć na własnej skórze.

 

Ryrych Katarzyna – Lato na Rodos

Turet wymachuje rękami i zaczyna każde zdanie od: „Uh-duh-duh”. Porszak nie lubi się przytulać i układa kamienie od największego do najmniejszego. Został tak nazwany przez Tureta, który kiedyś usłyszał, że jego przyjaciel „ma auto”. Ale to jeszcze nie wszyscy mieszkańcy RODOS, czyli Rodzinnych Ogródków Działkowych (Ogrodzonych Siatką). W Dziczy, czyli najbardziej niedostępnym i zarośniętym zakątku ogródków, chłopcy spędzają lato w towarzystwie Gabaryta, Pandy, Szmirabelli oraz pracującego nad eliksirem szczęścia Wuja Kukułki. To dzięki nim mogą wreszcie poczuć się „normalnie”.

 

Martynkien Ewa – Mój kumpel Jeremi

Czwarta klasa to dla Oskara i jego przyjaciela Jeremiego zupełnie nowy rozdział w życiu. Trzeba zacząć wszystko od początku. No prawie wszystko, bo przecież to, co najważniejsze, czyli przyjaźń, zostaje. Przynajmniej tak się im obu wydaje. Pewnego dnia Oskar wpada w kłopoty i decyduje się ukryć to przed Jeremim. To jego wielki SEKRET. Gdzie kończy się tajemnica i zaczyna kłamstwo? Czy dobrze jest nie mówić prawdy bliskim, zwłaszcza gdy jest się samemu w niebezpieczeństwie? ?Mój kumpel Jeremi? to ciepła, pełna humoru opowieść o tym, co w bliskich relacjach jest najważniejsze. Nie tylko dla chłopców.

 

Skip to content